Jadłospis oraz informacje o alergenach

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 1169/2011
          w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat
          żywności,  które ze szczególnym uwzględnieniem alergenów, muszą
          być łatwo dostępne tak, aby rodzic miał świadomość, że w odniesieniu
          do danej żywności występują kwestie związane z alergiami  i nietolerancją pokarmową.

W związku z powyższym przy jadłospisie będzie można znaleźć spis alergenów,
          a przy każdym daniu numer alergenu jaki zawiera to danie.

Numery alergenów występujących w posiłkach:

1- Zboża zawierające gluten (pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, pszenica kamut)
          2- Skorupiaki i produkty pochodne (produkty przygotowane na ich bazie)
          3- Jaja i produkty pochodne (produkty przygotowane na ich bazie)
          4- Ryby i produkty pochodne (produkty przygotowane na ich bazie)
          5- Orzeszki ziemne (arachidowe i produkty przygotowane na ich bazie)
          6- Soja i produkty pochodne  (produkty przygotowane na ich bazie)
          7- Mleko i produkty pochodne  (produkty przygotowane na ich bazie)
          8- Orzechy (migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzechy
          pekan, orzechy brazylijskie, orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy oraz
          produkty przygotowane na ich bazie)

9- Seler i produkty pochodne (produkty przygotowane na ich bazie)
          10- Gorczyca i produkty pochodne (produkty przygotowane na ich bazie)
          11- Nasiona sezamu i produkty pochodne (produkty przygotowane na ich bazie)
          12- Dwutlenek siarki
          13- Łubin (produkty przygotowane na ich bazie)
          14- Mięczaki (produkty przygotowane na ich bazie)

Do przygotowania posiłków używane są przyprawy:

pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, oregano, bazylia, zioła
          prowansalskie, papryka słodka, pieprz ziołowy, kwasek cytrynowy, cukier waniliowy.

Zgodnie z informacjami od producentów mogą one zawierać śladowe ilości:
          glutenu, mleka, jaj, soi, selera i gorczycy.

Podczas pobytu dzieci w Żłobku, oprócz napoi serwowanych do posiłków otrzymują na żądanie wodę lub wodę z cytryną.

Dzieci do 1 roku życia są żywione zgodnie ze schematem żywienia niemowląt.

Pieczywo mieszane/zależnie od dostawy:orkiszowe,książęce,z nasionami chia,bułka wrocławska.

Oprócz napoi serwowanych do posiłków dzieci otrzymują na żądanie wodę lub wodę z cytryną.